دنیای دیحیتال

ردپای دیجیتال ما در شبکه‌های اجتماعی به ما چه می‌گویند؟

شبکه‌های اجتماعی علاوه بر آن‌که محلی مهم برای کنش جمعی هستند، راه‌های جدیدی برای تحقیق درباره آن کنش‌ها ایجاد می‌کنند. هر اقدام مشارکتی، حتی اگر کوچک باشد، بر روی شبکه‌های اجتماعی اثر دیجیتالی ایجاد می‌کند؛ بنابراین جنبش‌ها دنباله‌ای دیجیتال ایجاد می‌کنند که می‌توانند برای تولید داده‌های بزرگ استفاده شوند که با نرم افزارها و ابزارهای متن و داده کاوی و تحلیل شبکه، می‌توانند بازیابی و تحلیل شوند.

این داده‌ها که در اصطلاح، کلان داده نامیده‌ می‌شوند گرایشی مورد توجه در شرکت‌های جهان هستند که توجه بسیار زیادی را از سال ۲۰۱۲ از سوی روزنامه‌نگاران، تحلیل گران دانشگاهی و کارآفرینان جلب کرده است. این داده‌ها همچنین چالش‌های جدیدی را در نسبت با مهارت‌های تکنیکی، مهارت چند رشته‌ای، رویه‌های اخلاقی و محاسبه منابع مورد نیاز برای جمع آوری، ذخیره و تحلیل داده‌ها ایجاد می‌کنند. به این چالش‌ها در رشته مبتنی بر داده به نام علوم اجتماعی محاسباتی پرداخته می‌شود.

کلان داده ها مزیت های بسیاری همچون ارائه انواع جدید داده‌ مثل داده‌های گوگل یا دیگر شبکه‌های اجتماعی را فراهم می‌کند، فراهم آوردن داده‌های صادقانه مثل آنچه مردم در اینترنت جستجو می‌کنند، امکان زوم کردن روی زیر مجموعه‌های کوچکی از مردم مثل داده‌های محلی براساس لوکیشن آن‌ها، امکان پذیر ساختن آزمون روابط علّی مثل تغییر دادن یک بخش از یک سایت اینترنتی، بی معنی کردن نمونه گیری به لحاظ آماری و کاهش اهمیت متغیرهای زمینه‌ای در تحلیل کنش‌های جمعی دارند.

کمپین‌های اجتماعی آنلاین ایجاد کرد. جهان سیاسی در شبکه‌های اجتماعی که همینجا مورد بحث قرار گرفت ناهمگون، بسیار فردگرا، پر از هرج‌و‌مرج و نامناسب برای بررسی نمایش احیای حوزه عمومی تحت نظرات ارتباطات است.

شبکه‌های اجتماعی مانند یک سیستم هرج‌و‌مرج هستند و به همین دلیل می‌توانند از نظریه «تاًثیر پروانه‌ای» الگو بگیرند، در نتیجه آن هرنوع آگاهی بخشی و اثرگذاری بر افکار عمومی، می‌تواند در بلند مدت اثرات زیادی بگذارد. در داخل نیز واکنش‌ نیروهای سیاسی و رسانه‌ای به هشتگ‌های آنلاین گواهی از همین اثرگذاری‌ها است.

نوشته های مشابه

3 دیدگاه در “ردپای دیجیتال ما در شبکه‌های اجتماعی به ما چه می‌گویند؟

  1. علی محمودی گفت:

    چه مطلب خوبی ممنون از اینکه این مباحث رو به اشتراک میگذارید.

    1. matna گفت:

      خواهش میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *