دنیای دیحیتال

وای‌ فای ۶ چیست؟

در سال ۲۰۱۹ آخرین استاندارد شبکه‌های بی‌سیم به نام ۸۰۲.۱۱ax معرفی شد که این استاندارد به نام وای فای۶   (Wi-Fi 6) معروف شده است. اولین تغییر بزرگ در این استاندارد این است که سرعت بالقوه سریعتری را فراهم می کند. وای فای ۶ قابلیت انتقال داده تا سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه برای کاربرانی که از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند را فراهم می‌کند. دو فناوری اصلی، تجهیزات دارای این استاندارد را سریع‌تر می کنند: «MU-MIMO» و «OFDMA».

MU-MIMO که به معنی «چند ورودی، چند خروجی چند کاربره» است همین حالا هم در بسیاری از روترهای فعلی وجود دارد اما در وای فای ۶ با آپدیت جدیدی همراه شده است. این تکنولوژی به روتر امکان می دهد که به جای اینکه در هر زمان، داده‌ها را تنها به یک دستگاه ارسال یا از آن دریافت کند و سپس نوبت به دستگاه بعدی برسد، با چندین دستگاه ارتباط داشته باشد. در حال حاضر MU-MIMO (بخوانید ام یو مایمو) در روترها امکان ارتباط همزمان با ۴ دستگاه را فراهم می کند. در وای فای ۶ این عدد به ۸ مورد می‌رسد. OFDMA هم مخفف Orthogonal Frequency Division Multiple Access می باشد که ارسال داده ها به چندین دستگاه به طور همزمان را ممکن می کند. تمامی اینها موجب می‌شوند میزان محموله‌های داده منتقل شده بین روتر و دستگاه‌ها بیشتر شود. از دیگر قابلیت‌های استاندارد وای فای ۶ در مقایسه با استاندارد WIFI 5، امکان ارائه‌ی سرویس بر روی هر دو باند فرکانسی ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز است. سرعت احتمالاً مهمترین چیز برای یک کاربر عادی است ، خصوصاً برای دوستداران بازی ، اما مزیت شبکه وایرلس بیشتر از این است. WiFi 6 علاوه بر سرعت در بهبود امنیت نیز قدم هایی را برداشته است.

Wi-Fi Protected Access (WPA) یک پروتکل امنیتی WiFi رایج است که از رمزهای عبور برای رمزگذاری استفاده می کند. برای ورود به شبکه WiFi ، هر زمان رمز ورود لازم است ، WPA دست به کار می شود. WPA2 از مدت ها قبل استاندارد بوده است اما با WiFi 6 در حال تغییر است. یکی از بزرگترین پیشرفت ها، اجرای افزایش امنیت رمز عبور از طریق سیستم Dragonfly Key Exchange است که به آن SAE یا همزمانی تأیید اعتبار برابر(Simultaneous Authentication of Equals) نیز گفته می شود. این روش احراز هویت با استفاده از روشی پیچیده تر برای برقراری ارتباط با شبکه Wi-Fi ، کرک کردن رمزهای عبور را سخت تر می کند.

یکی دیگر از پیشرفت های رو به جلو که در WiFi 6 گنجانده شده است ، Target Wake Time (TWT) ،( توانایی افزایش عمر باتری) در برخی از دستگاه ها است. این فناوری امکان ارتباط موثرتر بین روتر و دستگاه در زمان استفاده و یا عدم استفاده را فراهم می کند. با برقراری ارتباط موثر با دستگاه WiFi و فقط فعال کردن آن در مواقعی که باید مورد استفاده باشد ، دستگاه شما زمان و انرژی کمتری را صرف جستجوی سیگنال بی سیم می کند. این می تواند عمر باتری را افزایش دهد.

مفاهیم پایه

استانداردهای وای‌فای را انجمن مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) تدوین و دستگاه‌های هماهنگ با استاندارد جدید را نیز WiFi Alliance تأیید می‌کند. بیش از ۸۰۰ شرکت به‌عنوان پشتیبان یا عضو در سازمان مذکور حضور دارند که از مشهورترین آن‌ها می‌توان به اپل، مایکروسافت، گوگل، فیسبوک، اینتل، کوالکام، برودکام، سامسونگ و ال‌جی الکترونیکس اشاره کرد.

گروه‌های مذکور برای توسعه‌ی هر استاندارد اتصال بی‌سیم حدود پنج سال زمان صرف می‌کنند. آن‌ها از زمان عرضه‌ی استاندارد قبلی، یعنی سال ۲۰۱۴،‌ مشغول طراحی و توسعه‌ی وای‌فای ۶ بوده‌اند. استاندارد شبکه‌ای بی‌سیم که امروزه همه‌ی ما از آن استفاده می‌کنیم، به‌نام IEEE 802.1 1ac شناخته می‌شود و استاندارد بعدی IEEE 802.1 1ax نام خواهد داشت.

قطعا کاربران عادی از نام علمی استاندارد برای اتصال جدید استفاده نخواهند کرد و استاندارد را همان WiFi 6 می‌خوانند. انجمن اتحاد وای‌فای هم از این به‌بعد استانداردها را در ترتیبی پشت‌سر‌هم نام‌گذاری خواهد کرد و احتمالا دیگر از نام‌گذاری‌های علمی در برندسازی استاندارد جدید خبری نباشد. ادگار فیگوروا، مدیرعامل‌ اتحاد وای‌فای درباره‌ی نام‌گذاری‌ها می‌گوید:

ما از وای‌فای ۶ به‌بعد، الگوی نام‌گذاری را تغییر خواهیم داد. صحبت از فناوری‌ها کافی است و باید ازاین‌پس، در نام‌گذاری به نسل‌ها اشاره کنیم.

با توجه به اظهارنظر فیگوروا، می‌توان پیش‌بینی کرد WiFi 6 از این به‌بعد بیشتر در اتصال‌های بی‌سیم کاربران دیده می‌شود؛ نامی که نشان‌دهنده‌ی نسل استاندارد مورد استفاده‌ی آن‌ها خواهد بود. نام‌های دیگر همچون WiFi 4 و WiFi 5 نیز برای نسل‌های قبلی استفاده می‌شوند. به‌علاوه، WiFi Certified 6 نیز نام برنامه‌ی تأییدیه‌ای است که تولیدکننده‌های دستگاه برای کسب مجوز استفاده از استاندارد باید آن را اجرا کنند.

تفاوت با نسل‌های قبل

وای‌فای ۶ را می‌توان اولین به‌روزرسانی بزرگ برای پشتیبانی چندموجی در اتصال بی‌سیم دانست. چنین به‌روزرسانی‌هایی از سال ۲۰۰۹ و عرضه‌ی Wi-Fi 802.1 1n یا WiFi 4 انجام نشده‌اند. وای‌فای ۴ در هر دو موج ۲.۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز فعالیت و وای‌فای ۵ یا WiFi 802.1 1ac فقط از امواج حاضر در طیف ۵ گیگاهرتز پشتیبانی می‌کند و وای‌فای ۶ برای پشتیبانی کامل از فرکانس‌های انتقالی ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز بهینه‌سازی می‌شود.

از قابلیت‌های ویژه‌ی نسل جدید وای‌فای می‌توان به پشتیبانی فناوری چند کاربر و چند ورودی و چند خروجی (به اختصار MU-MIMO) اشاره کرد. به‌علاوه، امکانی دیگر هم به‌نام Orthogonal Frequency Division Multiple Access یا OFDMA در استاندارد جدید مطرح می‌شود که درادامه، آن را به‌اختصار توضیح می‌دهیم.

فناوری مذکور در تعریفی ساده، امکان فعالیت هم‌زمان دستگاه‌های بیشتری را در یک شبکه‌ی وای‌فای ایجاد می‌کند؛ درنتیجه، بازدهی و جریان داده در شبکه‌ی وای‌فای کاربر بهبود و زمان‌های تأخیر کاهش می‌یابد. وای‌فای ۶ به‌صورت کلی برای بهبود عملکرد شبکه‌های وای‌فای توسعه یافته است؛ البته تفاوت‌ها در سطح مصرف‌کننده هم تا حدودی ملموس خواهند بود. به‌عنوان مثال، کاربر در دستگاه‌های خود تا چهاربرابر افزایش ظرفیت و چهاربرابر جریان داده را تجربه می‌کند. فیگوروا بهبود مذکور را تا ۹ و ۱۰ گیگابیت‌برثانیه در شرایط بهینه تعریف می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.